2017 ETCHELLS WORLDS

Forms Column
SC:
Sail Measurement Certificate Uploaded
MC: Measurement Certificate Uploaded
Trophy Eligibility
C: Corinthian
M: Masters
S: Seniors
GM: Grand Masters
F: Female
Y: Youth
# Country Skipper Crew Boat Name Sail # Trophy Elig. Forms Paid
HKG James Badenach Christian Thompson, Elliot Hansen, Martin Wrigley The General 1285 SC MC
USA Steve Benjamin Michael Menninger, Dave Hughes, Ian Liberty STELLA BLUE 1427 S SC MC YES
AUS Steve Billingham James Arnold, Will Lewis, Adolescence 1318 C M SC MC
USA Senet Bischoff Ben Kinney, Clay Bischoff, KGB 1349 C SC MC YES
USA Shannon W Bush Brad Boston, Phil Trinter, La Tormenta 1137 M SC MC
USA Argyle Campbell Jeremy Wilmot, Victor Diaz de Leon, Alec Anderson Rock N' Roll USA 1433 M S SC MC
USA Tom Carruthers Chris Busch, Willem Van Waay, Elizabeth 1411 S GM SC MC
USA Jim Cunningham Jeff Madrigali, Mark Ivey, Bryn Bachman Lifted 1404 M SC MC YES
AUS Bruce Ferguson Cameron Miles, David Sampson, WHISPER 875 M SC MC YES
AUS Doug Flynn Henry Kernot, Steve McConaghy, Wobbegong2 1436 M S SC MC YES
GBR David Franks tbd tbd, Graham Sunderland, tbd tbd Strait Dealer 1431 S SC MC
GBR Shaun Frohlich David Bedford, Ducan Truswell, Exabyte 7 1437 M GM SC MC
GBR Rob Goddard Kjeld Hestehave , Chuck Hope, Stampede 1329 C M S GM SC MC YES
United States Michael Goldfarb Morten Hendriksen, Skip Dieball, Michael Goldfarb Warcanoe 1372 M S GM SC MC
AUS Chris Hampton Sam Haines, Mark Andrews, Tango 874 M S SC MC YES
Australia Martin Hill David Chapman, Andrew Palfrey, Martin Hill Lisa 925 S MC
United States Dale Hoffman William Masterangelio, Jeff Holder, Dale Hoffman IMP 922 C S SC MC
China Maarten Jamin Charlie Manzoni, Willem Walt Meijer, Scarlett Manzoni Freelance 1339 C M SC MC
USA Don Jesberg Bill Hardesty, Andrea Cabito, Robert Dean Viva 1429 M SC MC YES
USA Scott Kaufman Jesse Kirkland, Lucas Calabrase, Austen Anderson America Jane 11 1198 M S SC MC
HKG Marty Kaye Marco Pocci, Charlie Cumberley, Les Freak Sont Chic 1428 M SC MC
AUS Iain Murray Richard Allanson, Euan McNicol, Northern Havoc 1119 M SC MC YES
NGR Jan Muysken Mark Lees, Jonas Pedersen, African Queen 1450 M S SC MC
AUS Noel Paterson David Healey, Andrew Wiklund, Waterloo Too AUS 921 C S GM SC MC
HKG James Polson Akira Sakai, Rory Godman, Conspiracy 1345 _empty_ SC MC
GBR Ante Razmilovic Andrew Mills, Brian Hammersley, Swedish Blue 1438 C SC MC
GBR Peter Rogers Ben Cooper, Neil Harrison, Highlife 1441 M S SC MC YES$25due
GBR LAWRIE SMITH VITOR HUGO ROCHA, GONCALO RIBEIRO, RUBEN SOLE ALFIE 1434 SC MC YES
AUS JEANNE-CLAUDE STRONG SEVE JARVIN, MARCUS BURKE, TIANA WITTEY 1435 1435 M S F SC MC YES$25due
AUS Graeme Taylor James Mayo, Steve Jarvin, Magpie 947 _empty_ SC MC YES
NZL Andrew Wills Anatole Masfen, Matthew Kelway, The HORN 1348 _empty_ SC MC YES